رنگهای داخل ساختمان

رنگ نیمه پلاستیک

یکی از محصولاتی که مصرف بسیار دارد رنگ های ساختمانی گروه رنگ های پلاستیک (امولسیون) میباشد. ماده اصلی این رنگ لاتکس میباشد ودر دو نوع تمام پلاستیک ونیم پلاستیک عرضه میشود. نوع تمام پلاستیک به ادعای کارخانجات رنگ سازی قابل شستشو میباشد ولی تجربه نشان داده که این ادعا فقط برای تبلیغات است وهمه ی رنگ های حلال آب قابلیت شستشو 100% را ندارند و صاحب کارانی که میل به شستشوی منزل خود دارند فقط به رنگ های روغنی میتوانند اطمینان کنند. پرمصرف ترین رنگ در این گونه: نیم پلاستیک است که رنگ نیم پلاستیکی که استاندارد باشد در برابر آب مقاومت دارد و قابل شستشو نیستند وهزینه پایین تر وسرعت اجرای زیاد ان و بدون بو بودن، شیک بودن و.... باعث شده است که استقبال خوبی از این محصول بشود.

 

دیده شده است که حتی در ساختمان های گران هم به دید شیک بودن از رنگ پلاستیک (نیم پلاستیک) استفاده میشود و صاحبکار پس از 2 یا 3 سال با به کاربردن زمان وهزینه کمتر نسبت به رنگ روغنی دیوارهای ساختمان خود را دگرگون می کند. رنگ پلاستیک (طبق عرفی که معمولی شده نقاشان و صاحبکاران رنگ نیم پلاستیک را رنگ پلاستیک مینامند وصاحبکارانی که قصد سفارش رنگ پلاستیک داشته باشد سفارش رنگ پلاستیک قابل شستشو را میدهند) هم مانند رنگ روغنی سازش کنندگی بالائی نسبت به اجرا به وسیله غلطک دارد. رنگ پلاستیکی که به وسیله قلم اجرا شود دارنده رش قلم میشود که سلیقه اکثر صاحبکاران رش قلم را نمیپسندند و رنگ پلاستیکی که به وسیله غلطک یا اسپری گان اجرا شود حالت مخملی زیبا و خوش شکلی دارد که مورد پسند انواع سلیقه ها قرار میگیرد.

 

رنگ پلاستیک برای اجرا روی گچ نو نیاز به بتونه کشی کامل سطح (ماستیک) ندارد و به طوری که سطح کار صاف نباشد و تعمیرات زیادی داشته باشد و یا در صورت درخواست صاحبکار (به هر دلیل) باید سطح کار روغن الیف درجه 1  اجرا شود وسپس 1 یا 2 دست بتونه کشی کامل یا ماستیک اجرا شود وهزینه روغن زدن وبتونه کشی به طور جدا محاسبه شود. رنگ پلاستیک بدون بو است وسرعت خشک شدن بسیار بالائی را دارد.

 

بیشتر در خانه های ایرانیان از رنگ پلاستیک برای سقف ها استفاده میشود که اضافه بر کاستن هزینه به علت عبور راحت گرما ورطوبت هوا از رنگ پلاستیک این نوع رنگ برای سقف مناسبتر از رنگ روغنی میباشد. چند سال پیش که رنگ پلاستیک استاندارد عرف نبود صاحبکاران سفارش رنگ کردن منزل به وسیله گل سفید میدادند که عبارت بود از تکه های گلی سفید رنگ که باید خرد میشد و 2 الی 3 روز در آب خیس میخورد وبعد از حل شدن (به سختی حل میشد) وگذشتن رنگ از صافی با لعاب مخلوط میشد وباز هم از صافی عبور میکرد وبعد بوسیله قلم ویا پمپ های سمپاشی روی سقف ودیوار اجرا میشد.

 

البته استفاده از گل سفید تا حدود زیادی مطرود شده و صرف وقت و انرژی که صرف آماده کردن گل میشود و همچنین کیفیت پائین ودر ضمن قیمت بالای گل سفید استفاده از این پوشش را مطرود کرده. تفاوت آن با رنگ تمام پلاستیک، رعایت خواص مورد انتظار، قیمت بسیار مناسب آن می باشد. همچنین از خواص مهم آن کاربرد آسان روی سطوح، خشک شدن سریع، غیر اشتعال بودن و چسبندگی مناسب روی سطوح می باشد. رنگ نیم پلاستیک مناسب برای سطوح گچی، سیمانی، آجری و بتونی می باشد و بیشتر به عنوان رنگ رویه در نمای داخلی ساختمان بکار می رود.

 

 

سطوح مورد کاربرد :
پوشش حفاظتی و تزئینی جهت سطوح گچی، بتونی، سیمانی و آجری و ...

 

 

وسیله مصرف:

غلتک، قلم مو و پیستوله

 

 

رقیق نمودن:

با 20 الی 25 درصد آب جهت استفاده از پیستوله و 10 الی15 درصد آب جهت استفاده از قلم مو و غلتک، رقیق و استفاده گردد.
 

 

روش مصرف:
 
1. سطح مورد نظر را از آلودگی، چربی و باقیمانده رنگهای قدیمی پاک کنید.
2. پرایمر زیرکار را روی سطح اعمال کنید.
3. سطح مورد نظر را بوسیله بتونه کاملاً صاف کنید) از سنباده ریز بعد از خشک شدن بتونه استفاده کنید(
4. رنگ نیم پلاستیک پاک لاک را روی سطح بکار برید.

تماستماس سریع جهت مشاوره رایگان