اپوکسی کف

satl

اپوکسی کف

اپوکسی کف چیست؟
کفپوش اپوکسی ويستا عامل حفاظت از کف بوده و از تخریب کف (سنگ، آجر، بتن، سرامیک و…) و ایجاد گرد و غبار ناشی از آن جلوگیری به عمل می‌آورد.
این عایق در پوشش‌های متداول همچون سنگ، سرامیک و….. درزها كه محل تجمع میکروب‌ها می‌باشد، استفاده می‌گردد و نظر به یکپارچه بودن کفپوش اپوکسی ويستا، این محصول بعنوان يک کفپوش بهداشتی مطرح می‌باشد.
به لحاظ باندهای بین مولکولی پیوسته بوده و فاقد فضای آزاد برخلاف پوشش‌های سرامیکی که دارای جذب فوق‌العاده بالا می‌باشند. کفپوش اپوکسی ويستا جذب مخرب ندارد، مقاومت شیمیایی بالای اپوکسی ويستا موجب می‌گردد که امکان شستشوی کف با کلیه شوینده‌ها وجود داشته باشد. ضمناً در صورت ریزش احتمالی مواد خورنده، آسیب دیدن کفپوش منتفی است.

با عنایت به الاستيسيته بودن اين محصول تحمل تنش های ناشی از انبساط و انقباض کف را فراهم نموده و دراین شرایط اجازه ترک خوردن به آن را نمی‌دهد و به لحاظ صاف و بی موج بودنش موجب تسهیل تردد و همچنین سهولت نظافت سطح می‌گردد.
کفپوش اپوکسی ويستا دارای ضخامت و وزن بسیار اندک می‌باشد. (۳ میلی‌متر ضخامت و ۴کیلوگرم وزن درمتر‌مربع) این محصول در زمان بروز صدمات احتمالی درزمان بسیار کوتاه – ۲۴ ساعت – قابل ترمیم است. تنوع رنگ، زیبائی ظاهری، ایجاد نظم در محیط و برقراری نشاط و آرامش در پرسنل از دیگر مزایای کفپوش اپوکسی ويستا می‌باشد.
کفپوش اپوکسی ویستا، بر پایه رزین اپوکسی و هاردنر پلی آمین بوده و کاملا جامد می‌باشد. اپوکسی کف دارای چسبندگی بسیار بالا است و با توجه به مقاومت شیمیایی بسیار بالا در مقابل آب، مواد شیمیایی، روغن‌ها، اسیدها، قلیاها، حلال‌های نتی و آروماتیک برای پوشش دهی کف بتنی و لیزی سالن‌ها بسیار مناسب است.
کفپوش اپوکسی سازگاری خوبی با شرایط مختلف آب وهوایی و حساسیت پایینی نسبت به شرایط محیطی دارد و بسیار آسان میتوان آن را اعمال کرد که کاربرد این محصول را بسیار وسیع کرده است. 

مزایای اپوکسی کردن کف:

 1. بیشتر شدن مقاومت بتن در مقابل تخریب، فرسایش و بیشتر مواد شیمیایی.
 2. کاملا بدون جذب می‌باشد و از داخل شدن آب، روغن و دیگر مایعات به جسم بتن جلوگیری می‌کند.
 3. کم حجم و سبک است و از ایجاد هرنوع گرد و غبار جلوگیری می‌کند.
 4. به طور یک‌دست و در رنگ‌های مختلف اجرا می‌گردد.
 5. بیشتر شدن مقاومت فشاری بتن را تا ۱۱۰۰ کیلوگرم بر سانتی مترمربع را با ضخامت ۴ میلی‌متر در بر دارد.
 6. سهولت در شستشو، حداقل ۲۰ سال عمر مفید و سرعت بالا در ترمیم آن، از دیگر امتیازات این پوشش می‌باشد.

انواع کفپوش اپوکسی:

 1. کفپوش گردگیر به ضخامت ۱ میلی‌متر، این نوع کفپوش جهت جلوگیری از گرد و غبار بتون بکار می‌رود.
 2. کفپوش یکپارچه به ضخامت ۳ میلی‌متر به صورت صاف دارای مقاومت بالای سایشی و مقاوم در برابر خوردگی، فرسایش، نفوذ روغن، چربی و آب به جسم بتون، ایجاد سهولت در شستشو و امکان دکوراتیو بودن کف. (کفپوش فوق در انواع صنایع از خودرو سازی، دارو سازی، صنایع غذایی، صنایع بهداشتی، چاپخانه‌ای و … کاربرد دارد.)
 3. کفپوش به ضخامت ۳ میلی‌متر به صورت معوج (اصطلاحاً پوست پرتقالی) که علاوه بر داشتن خصوصیات روکش صاف از لغزش افراد و ماشین‌آلات در محیط‌های خیس و چرب جلوگیری می‌نماید.
 4. کفپوش اپوکسی نیمه زبر و زبر، کفپوش فوق در ضخامت های بالاتر از ۴ میلیمتر اجرا می‌گردد. روکش فوق دارای مقاومت مکانیکی بالایی می‌باشد و عدم خش پذیری از دیگر خصوصیات آن می‌باشد.
 5. کفپوش ضد اسیدی که دارای مقاومت بسیار بالا در برابر عوامل خورنده شیمیایی می‌باشد.
 6. کفپوش ورزشی که معمولاً از اپوکسی انعطاف‌پذیر در آن استفاده می‌شود.
 7. کفپوش آنتی استاتیک که اصطلاحاً ضد جرقه نامیده می‌شود. (مورد مصرف آن در انبارهای مهمات، سالن های مخابرات، اتاق های کامپیوتر و اتاق عمل بیمارستان ها می‌باشد.)
 8. بتون اپوکسی که به ضخامت تقریبی ۲۰ میلی‌متر اجرا می‌گردد و در برابر ضربه‌های شدید کاملاً مقاوم است. 

مزایا:

 • یکپارچگی و عدم وجود درز کفپوش اپوکسی.
 • مقاومت مکانیکی بسیار بالای کفپوش اپوکسی و افزایش مقاومت و عمر بتن.
 • چسبندگی فوق العاده کفپوش اپوکسی به سطوح بتنی.
 • تنوع رنگ و خط کشی.
 • قابلیت ترمیم سریع و آسان کفپوش اپوکسی.
 • بدون گرد و غبار.
 • عدم جذب آب و روغن.
 • سهولت در شستشو.
 • مقاومت سایشی بسیار بالای کفپوش اپوکسی.
 • زمان اجرای کوتاه.
 • زیبایی کفپوش اپوکسی.
 • مقاومت شیمیایی بالای کفپوش اپوکسی در برابر اسیدها، قلیاها، حلال‌ها، روغن‌ها، وزن و ضخامت کم و ناچیز.

موارد مصرف:

روﻛﺶ ﺳﻄﻮح صنعتی ﻛﻪ در ﻣﻌﺮض ﻧﻴﺮوﻫﺎی ﻣﻜﺎنیکی ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻓﺸﺎر، ﺿﺮﺑﻪ و ﺳﺎﻳﺶ ﻗﺮار داشته و رفت و آمد دائمی افراد و خودرو وجود داشته باشد به کفپوش اپوکسی نیاز دارد. روﻛﺶ ﺳﻄﻮح صنعتی ﻛﻪ ﻋﺪم وﺟﻮد ﮔﺮد و ﻏﺒﺎر در ﺳﻄﺢ ﺑﺴﻴﺎر ﺣﺎﺋﺰ اﻫﻤﻴﺖ میﺑﺎﺷﺪ.

روﻛﺶ ﺳﻄﻮح صنعتی ﻛﻪ در ﻣﻌﺮض خوردگی و آﺳﻴﺐ ناشی از اﺳﻴﺪﻫﺎ، ﻗﻠﻴﺎﻫﺎ، اﻟﻜﻞ‌ﻫﺎ، روﻏﻦ‌ﻫﺎ، ﻧمک‌ﻫﺎ، ﺣﻼل‌ﻫﺎ، ﻣﺸﺘﻘﺎت نفتی می‌باشد.
روﻛﺶ ﺳﻄﻮح ﺑﻬﺪاشتی ﻛﻪ ﻋﺪم وﺟﻮد درز و ﺧﻠﻞ و ﻓﺮج و اﻣﻜﺎن ﮔﻨﺪزدایی وﺿﺪ‌ﻋﻔﻮنی ﻛﺮدن ﺻﺪ در ﺻﺪ ﺳﻄﻮح ﺑﺴﻴﺎر ﺣﺎﺋﺰ اﻫﻤﻴﺖ میﺑﺎﺷﺪ.
روﻛﺶ ﺳﻄﻮح صنعتی ﻛﻪ در ﻣﺠﺎورت ﺟﺮﻳﺎن‌های الکتریکی ﻗﺮار داﺷﺘﻪ و ﻋﺎﻳﻖ ﺑﻮدن ﺳﻄﺢ ﺣﺎﺋﺰ اﻫﻤﻴﺖ میﺑﺎﺷﻨﺪ.
ﺑﺎﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ مزایای ﻓﻮق کفپوش اپوکسی و مزایای بسیار دیگر در بسیاری از ﻛﺎرﺧﺎﻧﺠﺎت صنعتی، ﺻﻨﺎﻳﻊ ﺧﻮدرویی و ﻗﻄﻌﻪ‌ﺳﺎزی، ﺻﻨﺎﻳﻊ ﺷﻴﻤﻴﺎیی، ﺻﻨﺎﻳﻊ ﻏﺬایی، ﻛﺎرﺧﺎﻧﺠﺎت ﺷﻴﺮ و ﻟﺒﻨﻴﺎت، ﻛﺎرﺧﺎﻧﺠﺎت ﺑﺴﺘﻪ‌ﺑﻨﺪی، ﺻﻨﺎﻳﻊ داروﺳﺎزی، ﺻﻨﺎﻳﻊ ﭘﺘﺮوشیمی، ﭘﺎﻻﻳﺸﮕﺎه‌ﻫﺎ، ﻧﻴﺮوﮔﺎه‌ﻫﺎ، اﻧﺒﺎرﻫﺎی صنعتی، ﺻﻨﺎﻳﻊ ﻫﻮاﭘﻴﻤﺎیی و ﻧﻈﺎمی، اﻧﺒﺎرﻫﺎی ﻧﮕﻬﺪاری ﻣﻮاد‌ﻏﺬایی، ﻛﺸﺘﺎرﮔﺎه‌ﻫﺎ، ﻣﺮﻏﺪاری‌ﻫﺎ، ﮔﺎوداری‌ﻫﺎ، ﺳﺮدﺧﺎﻧﻪﻫﺎ، اﺗﺎق‌ﻫﺎی ﺗﻤﻴﺰ، ﺻﻨﺎﻳﻊ ﺧﻮن، ﺑﻴﻤﺎرﺳﺘﺎن‌ﻫﺎ، ﻣﺤﻴﻂ‌ﻫﺎی ﻧﮕﻬﺪاری اﺟﺰاء ﺑﺪن و اﺗﺎق‌ﻫﺎی اﺳﺘﺮﻳﻞ از کفپوش اپوکسی استفاده می‌گردد.