گروت اپوکسی

Homeمحصولاتاپوکسیگروت اپوکسی

satl geroot

گروت اپوکسی

در موردهایی که گروت‌های پايه سیمانی پاسخگوی ویژگی‌ها مورد نیاز در گروتينگ نصب تجهیزات خاص نباشند از گروت اپوكسی نیز می‌توان استفاده کرد. اين گروت شامل یک ترکیب سه جزیی از پايه اپوكسی، هاردنر و همچنین سیلیس پر کننده است که هر جزء به صورت تکی‌تکی بسته بندی شده و به نسبت معین در محل کار مخلوط و اجرا می‌گردد.

گروت اپوکسی دارای کارآیی، مقاومت مکانیکی و شیمیایی بسیار زیاد است و برای کارهای تعمیراتی و نصب تجهیزات که نیاز به فروش رساندن سریع دارد، کاربرد دارد. برتری گروت اپوکسی نسبت به گروت‌های سیمانی شامل بهره برداری بسیار سریع، مقاومت شیمیایی عالی، چسبندگی فوق‌العاده به صفحه از یک سو و به پی از سوی دیگر، مقاومت خمشی و کششی زياد و مدل الاستيسيته زیاد.  

موارد مصرف گروت اپوکسی:

 • نصب بیس پلیت ستون‌ها و تجهیزات داخل محیط‌هایی که مواد شیمیایی اسیدی و نمک های خورنده‌ی بتن وجود دارد.
 • گروت‌ریزی تجهیزاتی نیاز به راه اندازی سریع در ۲۴ ساعت اوليه دارد.
 • برای کاشت آرماتورها و یا بولت‌هایی که تحت تنش و کشش بالا قرار می‌گیرند.
 • مرمت کردن و پرکردن ترک‌ها، درزها و خوردگی ‌در مکان‌هایی كه امكان استفاده از ملات‌های ترميم كننده پايه سيمانی نيست. 

انواع گروت:

گروت اپوكسی در دو نوع توليد می‌گردد كه تفاوت آنها در اندازهء دانه‌‌های پر كننده است در گروت نوع A اندازهء حداكثر قطر دانه‌ها ۱ ميلی‌متر است. برای گروت‌ريزی در ضخامت حداكثر ۲۰ ميلی‌متر مناسب است، اين نوع برای كاشت ميل‌گرد و نصب صفحات عمودی نيز به كار برده می‌شود.

در گروت نوعB  اندازهء حداكثر قطر دانه‌ها ۳ ميلی‌متر است و برای گروت‌ريزی در ضخامت‌های ۲۰ تا ۱۲۰ ميلی‌متر طراحی شده است. برای گروت‌ريزی فضاهای با ضخامت بيشتر از ۱۰۰ ميلی‌متر توصيه می‌گردد با كارشناسان اين شركت مشورت نماييد. 

روش و میزان اختلاط (وزنی):

 • یک بسته ۱۰ کیلوگرمی اپوکسی با ۵/۵ کیلوگرم هاردنر مخصوص مخلوط می‌شود و بعد ۳۰ كيلو ماسه تيپA 45  تا ۵۰ کیلو ماسه تيپ B  از جزء سوم با توجه به روانی مورد نیاز و ابعاد بیس پلیت به آن اضافه شده و به مدت ۵ دقیقه با یک همزن دور پایین عمل مخلوط کردن ادامه می‌يا‌بد.
 • مخلوط آماده شده به مدت یک ساعت در ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد قابل اجرا می‌باشد.

باگرم شدن هوا مدت كارايي كاهش می‌يابد.

آماده سازی محل و اجرای گروت:

 1. سطوحی که گروت اپوکسی با آن تماس پیدا می‌کند باید عاری از هر گونه چربی، رنگ، مواد کیورینگ، قطعات سست و لق شده‌ی بتن باشد.
 2. قبل از اجرای گروت سطوح بتنی باید با برس‌های سیمی تمیز و یا با جت آب کاملاً شسته شوند. سپس آب‌های اضافی جمع‌آوری و با فشار هوا سطوح خشک گردند.
 3. پس از انجام مراحل فوق و اطمینان از تمیز شدن بتن و قطعات فلزی، اجزاء گروت اپوکسی را در ظرف مناسب با توجه به حجم مورد نیاز مخلوط نمایید. جهت مخلوط نمودن، بسته‌ی هاردنر را به اپوکسی اضافه نموده و به وسیله همزن برقی دور پایین به مدت دو دقیقه به هم بزنید.
 4.  سیلیس پركننده را متناسب با روانی مورد نیاز و نوع کاربرد به این مخلوط اضافه نموده و عمل اختلاط را تا بدست آمدن یک ملات هموژن و روان ادامه دهید.
 5. سپس مخلوط آماده شده را بلافاصله و بطور یکنواخت در زیر صفحه بیس پلیت که قبلاً قالب‌بندی آن انجام شده بریزید و با وسیلۀ مناسب مثل کابل آن‌را پخش نمایید.
 6. اجرای گروت اپوکسی مانند گروت سیمانی باید از یک‌طرف بیس پلیت انجام شود بطوریکه هوا محبوس نگردد و فضای زیر صفحه کاملاً پر گردد.

مواردي كه در اجرای گروت بايد مورد  دقت نظر قرار گيرد:

 1.  با توجه به روانی گروت، قالب بندی كاملاً محكم و آب‌بند بوده و فاصله قالب تا لبه‌های صفحه فلزی حداقل عمق باشد.
 2. اجرای گروت از يك طرف انجام گردد و انكرهول‌ها قبلاً كاملاً تميز و از آب خالی شده و سطوح بتن خشک باشد.
 3. سطوح فلزی در تماس با گروت دارای زنگ زدگی و پوسته انداختگی نباشد.
 4. اجرای گروت برای هر فضا بصورت پيوسته انجام شود و به اين منظور تدابير لازم قبلاً اتخاذ گردد.
 5. از گذاشتن مواد و مصالح گروت در آفتاب و هوای گرم جداً خودداری نماييد و در صورت گرم بودن مواد قبل از مخلوط نمودن آن‌ها برای مدتی در محل خنك نگهداری (بالاي ۱۰ درجه سانتی‌گراد) نماييد و از گروت‌ريزی در ساعات گرم روز خودداری نماييد. با افزايش گرما كارآيی گروت كاهش می‌يابد.