ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل جایگزین مناسب برای مصالح ساختمانی از جمله سیمان و آجر در ساختمان‌ها است که می‌توان با اطمینان کامل در ساختمان استفاده شود. پانل ساندویچی سازه‌ای می‌باشد که از چندلایه متصل‌ به ‌هم که شامل دو ورقه فلزی و یک هسته سفت‌ و سخت در بین آن‌ها، تشکیل‌شده است. به دلیل شباهت بسیار این سازه به ساندویچ متداول‌ترین هسته‌های استفاده‌شده در ساخت ساندویچ پنل پلی استایرن (EPS)، فوم پلی یورتان (PUR)، فوم پلی ایزوسیانورات (PIR)، پشم معدن (MRF) یا پشم سنگ می‌باشد.

انواع ساندویچ پانل

به‌صورت کلی ساندویچ پانل‌ها را می‌توان به دو نوع ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری تقسیم کرد.

ساندویچ پنل سقفی

ساندویچ پنل سقفی در سقف سازه‌ها تعبیه‌شده و بر روی تیرآهن و فولاد قرار می‌گیرد. وزن بسیار سبک این سقف‌های ساندویچی باعث افزایش طول عمر دیوارهای سازه می‌شود. استفاده از ساندویچ پانلی سقفی سطح را از ایزولاسیون بی‌نیاز می‌کند. این محصول قابل شستشو بوده است.

ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل دیواری محصولی نوین در صنعت عایق بندی ساختمان می‌باشد. مزایای فراوان این نوع محصول سبب شده در صنعت ساختمان طرفداران ویژه‌ای پیدا کند. آب‌بندی سطح، افزایش طول عمر تأسیسات، مقرون‌به‌صرفه، مقاوم در برابر نور خورشید و امکان جابه‌جایی از ویژگی‌های اصلی این محصول است. این محصول به‌صورت ۳ لایه منعطف ارائه می‌شود و به دلیل ضخامت کم آن به‌راحتی قابل پیچیده شدن دور اجسام می‌باشد.

تماس سریع برای مشاوره رایگان

مزایا ساندویچ پانل

 • عایق رطوبتی
 • عایق صوتی
 • عایق حرارتی
 • امکان نصب و اجرا آسان
 • مقرون ‌به ‌صرفه
 • مقاوم در برابر نور خورشید و اشعه ماوراءبنفش
 • در رنگ‌بندی متنوع
 • مقاوم در برابر آتش
 • مقاوم در برابر زلزله
 • قابل‌استفاده در پروژه‌های دیگر
 • قابلیت بازیافت مصالح
 • مناسب برای سردخانه‌ها و مکان‌های بهداشتی
 • کاهش مصرف انرژی

کاربرد ساندویچ پانل

به دلیل کیفیت بسیار بالا، پانل‌ ساندویچی برای اجرا در هر سازه‌ای مناسب می‌باشند. سردخانه، سوله، کارخانه، کانکس، مدارس، بیمارستان، سالن ورزشی، ویلاهای پیش‌ساخته، صنایع دفاعی و انبارها ازجمله مواردی هستند که در آن ساندویچ پانل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در جنوب کشور به جهت رطوبت بالا، آب از سرپیچ‌ها به داخل ساندویچ پنل نفوذ کرده و رطوبتی بین ورق گالوانیزه بیرونی و فوم گیر می‌افتد. محبوس شدن آب در بین دولایه نهایی عایق ساندویچ پانل باعث زنگ‌زدگی و پوسیدگی بسیار شدید ورق‌ها می‌شود. این امر در بسیاری از موارد باعث خورندگی کامل ورق و نمایان شدن فوم ساندویچ پنل گردیده است.

در مواردی دیگری ازجمله صنایع پتروشیمی و دارویی به دلیل معلق بودن برخی مواد شیمیایی در هوا و نشستن این مواد بر روی ساندویچ پانل‌های سقفی بعد از مدتی باعث خوردگی سطح ساندویچ پانل شده و در نهایت لایه بیرونی پنل ساندویچی را از بین می‌برد.

عایق رطوبتی مخصوص ساندویچ پانل

با توجه به شرایط کنونی کشور قیمت آهن روزبه‌روز در حال افزایش است و این امر سبب گردیده که بسیاری از افراد از ترمیم نقاط آسیب‌دیده ساندویچ‌پانل و شیروانی‌ها به‌وسیله ورق گالوانیزه یا تعویض ورق‌ها پرهیز کنند. عایق رطوبتی مخصوص ساندویچ پانل متشکل از ترکیبات پلیمری که علاوه بر آب‌بندی کامل، سطح را در برابر رطوبت نفوذناپذیر می‌کند و از آسیب‌های شیمیایی، پوسیدگی و زنگ‌زدگی جلوگیری می‌کند. این محصول علاوه بر اینکه عایق رطوبتی است در تابستان به دلیل انعکاس نور خورشید از گرم شدن سازه جلوگیری می‌کند و همانند عایق حرارتی عمل می‌کند. این عایق رطوبتی در هنگام بارش باران نیز همانند عایق صوتی عمل کرده و صدای ناشی از برخورد قطرات به ورق‌ها را نیز می‌گیرد.

ویژگی‌های عایق رطوبتی مخصوص ساندویچ پانل

رنگ محصول رال رنگ متنوع
ویسکوزیته محصول ۵ +- ۱۰۰ کرپس
حداکثر درشتی ذرات ۲۰ میکرون
زمان خشک شدن سطحی ۱ ساعت
زمان خشک شدن عمقی ۷ روز
مقاومت در برابر UV %۱۰۰
مقاومت در برابر جلبک و خزه %۱۰۰
چسبندگی به فولاد %۱۰۰
میزان مصرف در هر مترمربع ۲/۲ کیلوگرم

از ایزوگام درترمیم عایق‌بندی ساندویچ پانل می‌توانیم استفاده کنیم؟

ایزوگام محصول آب‌بندی از جنس مواد نفتی است این محصول چسبندگی مناسبی بر روی مصالح ساختمانی دارد ولی ایزوگام به دلیل داشتن ترکیبات نفتی درون فرمولاسیون خود، روی سطح فلزی و آهنی، طی واکنش شیمیایی بین‌مولکولی مواد نفتی ایزوگام با آهن، ورق‌ها دچار پوسیدگی و خوردگی شدید در زیر ایزوگام می‌شود. از طرفی میزان انبساط و انقباض بالا در سطوح آهنی بسیار بالا بوده و عدم انعطاف‌پذیری ایزوگام، باعث می‌شود این محصول دچار ترک‌خوردگی می‌شود.

آیا ماستیک مناسب آبندی در ساندویچ پنل یا ورق گالوانیزه است؟

برای پاسخگویی این سؤال ابتدا باید توضیحی در خصوص ماستیک بدهیم. ماستیک نوعی مواد جهت آب‌بندی درزها، سوراخ‌ها، ترک‌ها و… است. از انواع مختلف ماستیک می‌توانیم به ماستیک سیلیکون، ماستیک قیر گرم اجرا، ماستیک قیری سرد اجرا، ماستیک اکرولیک، ماستیک پلی‌یورتان، ماستیک پلی‌سولفید و… اشاره ‌کنیم که مواد تشکیل‌دهنده هرکدام متفاوت است.

این ماستیک‌ها چسبندگی بالایی به سطوح داردند اما در سطوح فلزی که در شرایط آب و هوایی خاص قرار دارند از جمله وجود گرمای سوزان در تابستان، سرمای شدید در زمستان و شرجی بودن دائمی هوا در طول روز انبساط و انقباض ورق‌های فلزی بسیار بالا می‌رود و نیازمند وجود الاستیک بالا در محصول آب‌بندی است.

استفاده از ماستیک ها شاید در بسیاری از سازه‌ها مناسب باشد و نیازهای‌آب‌بندی در خصوص درزها و سوراخ‌های سطح را برطرف کند اما در سطوح ساندویچ پانل به‌هیچ‌عنوان پیشنهاد نمی‌شود. دوام ماستیک‌ها بر روی ورق‌های ساندویچ پانل به ‌صورت مفید و در مطلوب‌ترین شرایط آب‌ و‌ هوایی نهایتاً ۵ ماه است. ماستیک‌ها بعد از ماه پنجم ترک می‌خورند و پوسته‌پوسته و ترد و شکننده می‌شوند. از طرفی به دلیل عدم وجود لایه زیرین در ماستیک‌ها، احتمال رنگ‌زدگی سطح زیر ماستیک نیز وجود دارد. به توجه به موارد ذکرشده استفاده از ماستیک‌ها در سرپیچ‌ها، اورلب‌ها، سوراخ و درزهای ورق‌های ساندویچ پانل به‌هیچ‌عنوان مناسب نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *