inf-epoxy

آشنایی با اپوکسی (بخش چهارم)

در سه مقاله پیش درباره اپوکسی و انواع رزین های اپوکسی و فرمولاسیون آنها همچنین تاریخچه مختصری از اپوکسی ها و آمین ها و کاربردهای اپوکسی صحبت شد، در این مقاله نیز سعی شده تا در مورد کاربردهای اپوکسی در صنعت مطالبی ارائه شود.

 

رنگ ها و پوشش:

دو نوع پوشش اپوکسی برای بخشی از خدمات سنگین بر روی بسترهای فلزی توسعه داده شده و با استفاده از انرژی کمتر از پوشش های پودری گرما سخت به کار برده می شود. این سیستم ها، پوشش های محافظ سخت با سختی بسیار عالی فراهم می کنند. برخی از پوشش های اپوکسی به عنوان یک امولسیون در آب فرموله شده، و می توانند بدون حلال تمیز داه شوند.

آنها اغلب در کاربردهای صنعتی و خودرو سازی استفاده می شوند از آنجایی که آنها مقاوم در برابر گرما هستند انواع رنگ های الکیدی لاتکس بر این اساس تولید می شوند. رنگ اپوکسی که معروف به رنگ گچی شده، که دارای ظاهر پودری و خشک بر روی سطوح با پوشش ژلی می باشد، هیچ تمایلی به تجزیه شدن، با توجه به قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش ندارد.

 

اپوکسی پلی استر به عنوان پوشش پودر برای واشر، خشک کن و دیگر “محصولات سفید” استفاده می شود. جوشی باند اپوکسی پوشش پودر (FBE) است که به طور گسترده برای حفاظت در برابر خوردگی لوله های فولادی و اتصالات مورد استفاده در صنعت نفت و گاز، خطوط لوله انتقال آب قابل شرب (فولاد)، و بتن تقویت کننده میلگرد کاربرد دارد.

 

پوششهای اپوکسی نیز به طور گسترده به عنوان آغازگر برای بهبود چسبندگی رنگ خودرو سازی و صنایع دریایی به خصوص در سطوح فلزی که در آن در برابر خوردگی (زنگ زدگی) مقاومت بودن مهم است استفاده می شود. قوطی های فلزی و ظروف اغلب با پوشش اپوکسی جهت جلوگیری از زنگ زدگی، به ویژه برای مواد غذایی مانند گوجه فرنگی که اسیدی هستند مورد استفاده قرار می گیرند.

رزین های اپوکسی نیز برای برنامه های کاربردی کفپوش تزئینی کفپوش مانند asterrazzo، کفپوش تراشه، کفپوش دانه های رنگی استفاده می شود.

 

چسب:

چسب اپوکسی بخش عمده ای از کلاس چسب به نام “چسب ساختاری” و یا “چسب های مهندسی” هستند که شامل پلی اورتان، اکریلیک، سیانو آکریلات، و دیگر مواد شیمیایی هستند. این چسب با عملکرد بالا در ساخت و ساز هواپیما استفاده می شود. همچنین در ساخت خودرو، دوچرخه، قایق، باشگاه گلف، اسکی، اسنوبرد، و برنامه های کاربردی دیگر که در آن اوراق قرضه با مقاومت بالا مورد نیاز است.

چسب اپوکسی می تواند به صورت توسعه یافته با توجه به هر برنامه تقریبا مورد استفاده قرار گیرد. آنها را می توان به عنوان چسب چوب، فلز، شیشه، سنگ، و برخی از پلاستیک ها استفاده نمود. آنها را می توان انعطاف پذیر یا سخت، شفاف و یا کدر ساخت و به صورت رنگی، تنظیم سریع و یا تنظیم کند به کار برد. چسب اپوکسی در حرارت مواد شیمیایی دارای مقاومت بهتری نسبت به دیگر چسب های رایج دارد.

به طور کلی، چسب اپوکسی با گرما واکنش نمی شود و نسبت به موادی که در حرارت بیشتر واکنش پذیرند، در دمای اتاق مقاوم در برابر مواد شیمیایی می باشد. چسب اپوکسی در دمای بالاتر از 350 درجه فارنهایت (177 درجه سانتی گراد) تجزیه می شود.

 

برخی از اپوکسی ها در معرض نور فرابنفش قابل واکنش می باشند. چنین اپوکسی هایی معمولا در اپتیک، فیبر نوری، الکترونیک نوری مورد استفاده واقع می شوند.

 

قالب و مواد مرکب صنعتی:

سیستم اپوکسی در برنامه های کاربردی قالب صنعتی به تولید قالب، مدل های کارشناسی ارشد، ورقه، ریخته گری، تجهیزات، و دیگر کمک های تولید صنعتی استفاده می شود. این “مهر پلاستیکی” جایگزین فلز، چوب و دیگر مواد سنتی است و عموما با بهبود بهره وری و باعث کاهش هزینه کلی و یا زمان کوتاه جهت استفاده از سرب برای بسیاری از فرایند های صنعتی می شود.

اپوکسی نیز در تولید قطعات تقویت شده با الیاف یا کامپوزیت مورد استفاده قرار می گیرد. آنها گران تر از رزین های پلی استر و رزین های وینیل استر هستند، اما معمولا در تولید قطعات کامپوزیت در برابر حرارت با مقاوم بالاتر و بیشتر هستند.

 

همچنین اپوکسی ها در سیستم های برق و الکت، ترانسفورماتور، تابلو، بشنجس، و عایق استفاده می شوند. رزین های اپوکسی عایق های الکتریکی عالی هستند و محافظت از قطعات الکتریکی از اتصال کوتاه، گرد و غبار و رطوبت را بر عهده دارند. در صنعت الکترونیک رزین های اپوکسی در مراحل اولیه در قالب گیری مدارات مجتمع، ترانزیستور ها و مدار های ترکیبی، و ساخت بردهای مدار چاپی مورد استفاده قرار می گیرند.

بزرگترین نوع حجم مدار یک مدار FR-4 فشرده است که از لایه های پارچه شیشه ای به یک کامپوزیت که با یک رزین اپوکسی پیوند می خورند. رزین های اپوکسی برای پیوند فویل مس به لایه تخته مدار، و یک جزء از ماسک لحیم کاری در بسیاری از تخته مدار استفاده می شوند.

 

رزین های اپوکسی انعطاف پذیر برای ترانسفورماتور گلدان و سلف استفاده می شود. با استفاده از اشباع خلاء های اپوکسی پخت نشده، سیم پیچ به پیچ در پیچ، پیچ در پیچ به هسته ای، و پیچ در پیچ به عایق حفره هوا حذف شده اند. اپوکسی درمان یک عایق الکتریکی و یک هادی بسیار بهتر گرما از هوا است.

نقاط داغ ترانسفورماتور و سلف هستند تا حد زیادی کاهش می یابد، به جزء یک زندگی پایدار و طولانی تر از کالاunpotted رزین های اپوکسی با استفاده از این فن آوری از توزیع رزین استفاده می شود.

 

نفت و پتروشیمی:

اپوکسی استفاده می شود را به برق وصل لایه انتخابی در یک مخزن که در حال تولید آب نمک بیش از حد. این روش به نام “آب بسته آف درمان”.

برچسب ها: بدون برچسب

نظر خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *